• Головна
 • Новини
 • Симптоми, профілактика, рекомендації. Актуально про Covid-19 за допомогою відеоконференції
Симптоми, профілактика, рекомендації. Актуально про Covid-19 за допомогою відеоконференції

З метою забезпечення здорових та безпечних умов праці під час поширення коронавірусної інфекції COVID-19 в Україні та світі, адміністрація ПАТ «Центренерго» проводить активну роботу щодо постійного інформування та надання рекомендацій персоналу про дії під час пандемії гострої вірусної хвороби.

Відеоконференція, проведена за участі Членів Дирекції ПАТ «Центренерго», керівників служби охорони праці та цивільного захисту, а також медичних фахівців відокремлених підрозділів, стала черговим корисним діалогом з відокремленими підрозділами з питань симптомів хвороби та першочергових дій у разі їх виникнення.

У своєму виступі Член Дирекції (Директор) Ярослав Громко довів рекомендації Міністерства енергетики та захисту довкілля України та підготував дієві рекомендації щодо запобігання захворювання.

Зокрема  було інформовано про наступне.

 

Загальна інформація щодо коронавірусу: відноситься до сімейства вірусів, що станом на січень 2020 року налічує 40 видів РНК - вірусів, об’єднаних в два під сімейства, які вражають людину та тварин.

Назву зв’язано з його виглядом, вірус має шипи, які нагадують сонячну корону. Вірус SARS-CoV є збудником атипічної пневмонії. Наразі в світі ще не розроблено вакцину для захисту від SARS-CoV-2, найкращий спосіб запобігти зараженню — уникнути впливу цього вірусу.

Як передається захворювання? Наразі відомо, що COVID-19 передається краплинним та контактним шляхами.

Стійкість вірусу на різних поверхнях різна і залежить від температури. На папері вірус руйнується за 3 години, на грошах - за 4 дні, на деревяній поверхні та одязі за 2 дні, на склі за 4 дні, на металевій поверхні та пластику (наприклад смартфон) за 7 днів. На внутрішніх поверхнях використаної маски за 7 днів, а на зовнішній поверхні зберігається більше 7 днів, це за умови температури +22°С и вологості повітря 65%.

Підсумовуючи наведене зазначимо - вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов: від типу поверхні, температури і вологості навколишнього середовища. Тому, особливо важливим та необхідним заходом захисту лишається  дезінфекція поверхонь, ручок дверей, техніки тощо.

Профілактичні заходи з дотримання працівниками /громадянами санітарно-гігієнічних та санітарно-протиепідемічних правил і норм під час роботи та у побуті, при здійсненні будь-яких видів діяльності.

Усі пам’ятають знайомий з дитинства вислів «Чистота – запорука здоров′я!».

Основні поради щодо поведінки у період карантину та у разі відсутності проявів захворювання і при гарному самопочутті:

 • верхній одяг зберігайте в окремій закритій шафі, яка використовується тільки для верхнього одягу, а в побуті бажано виносити її для провітрювання на балкон (лоджію);
 • ретельно мийте руки з милом, а тоді обробляйте їх спиртовмісним антисептиком. На сьогоднішній день це обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із потенційно забрудненими об’єктами. Особливу увагу приділіть нігтям бо там накопичується найбільше бруду (використовуйте рекомендації ВОЗ додаються).
 • у разі частого користування антисептиком - застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри, через які можливе інфікування вірусом COVID-19;
 • робочі місця, стіл, клавіатуру, «мишку», відкриті полки та інші поверхні кабінету протріть разовою серветкою з дезінфікуючим засобом для обробки поверхонь, на початку роботи та в кінці робочого дня;
 • провітрювати приміщення через кожні 2-3 години;
 • обмежити спілкування з колегами, робочі місця яких в інших приміщеннях (кабінетах), виробничі питання вирішувати через засоби телефонного зв′язку;
 • поза межами свого робочого приміщення, при відвідуванні місць загального користування (санвузол, санітарні кімнати) одягати маску;
 • правильно користуйтесь засобами індивідуального захисту (окуляри, маски (респіратори), одноразові рукавички). Стосовно маски, саме знімати маску - потрібно не доторкаючись до зовнішньої поверхні, не користуватись більше 2-х годин, респіратори та рукавички утилізувати лише в закриті ємності, маску можна використовувати після прання та прасування повторно. Марлеві маски, за необхідності повторного використання, знезаражують шляхом занурення їх в розчин миючого засобу з подальшим кип’ятінням в продовж 15 хвилин або прання в пральній машині у режимі 95°C. Далі добре сполощуть, висушують та прасують з обох боків праскою.

За відсутності проявів захворювання корисним напоєм вважається гарячий чай з лимоном, імбиром, куркумою. Додатково в цей період необхідно збагатити харчування фруктами із вітаміном С.

 

Перші симптоми та їх прояви:

 • в 1-й день спостерігається втрата чутливості сприйняття запахів та смаку їжі та закладеність носу, може бути головний біль, втомленість, рідше нежить висипання та біль у животі, діарея; у перший день необхідно ізолюватися від членів родини та звернутись до сімейного лікаря за телефоном.
 • в 1 день після 6-8 годин чи на 2-й день, з’являється першіння в піднебінні, біль в горлі, кашель, чихання, підвищена втомлюваність. При цьому температура може ще й не зростати. Може з’явитись важкість у диханні. При легкій формі можливі скарги на біль в голові та задишка, неможливість зробити вдих на повні легені.
 • на 3-й день температура може бути 36,6°С, допустимо зниження до 36.0°С або підвищення до 37,2°С. З’являється сухий кашель біль у горлі та в шийних м’язах з поширенням під лопатку тулуба, а також болісні відчуття у лімфовузлах, блідий шкіряний покрив і також зростає важкість дихання. Необхідно викликати швидку допомогу.
 • в разі випадку інфікування слизової оболонки очей може з’явитися нагноєння у кутиках очей та значні прояви нагноєння на повіках.

! За перших проявів симптомів захворювання потрібно звертатись до медичних закладів.

 

Пам'ятка - Як захистити себе від вірусних інфекцій - завантажити pdf файл

7 порад для захисту від нової коронавірусної інфекції - завантажити pdf файл

 

Черговим питанням відеоконференції стало приєднання Товариства до Всесвітнього дня охорони праці, який щорічно відзначається 28 квітня, та зміни Міжнародною організацією праці (МОП) тематики заходу.

У 2020 році МОП планувала присвятити Всесвітній день охорони праці проблемі насильства і домагань у сфері праці. Однак під впливом зовнішніх обставин, актуальних для всього зайнятого населення у світі, девіз довелося змінити. Девіз Дня охорони праці 2020 звучить так: «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя». Тему змінено через поширення коронавірусної інфекції COVID-19.

Враховуючи важливість та актуальність піднятої МОП тематики та прагнення до створення сприятливих умов праці, ПАТ «Центренерго» доручила відокремленим підрозділам Товариства посилити заходи навчання персоналу, перевірки його знань і профілактики поширення коронавірусної інфекції та контролю стану охорони праці на кожному робочому місці.

За результатами проведення відеоконференції та, враховуючи, що відповідно до рішення Кабінету Міністрів України від 22 квітня, карантин продовжено до 11 травня 2020 р., а термін карантинних заходів може тривати від 3-9 місяців, відокремленим підрозділам (із залученням медичних фахівців) рекомендовано створити та розповсюдити серед працівників Пам’ятки щодо запобігання поширенню короновірусу та провести відповідні навчання з працівниками відокремлених підрозділів з відпрацюванням практичних навичок правильного застосування ЗІЗ органів дихання, миття рук та інше.