Трипільська ТЕС
Контактна інформація
Україна, 08720, Київська область, Обухівський р-н, м. Українка,Телефон: + (380 4572) 5-52-73
Факс: +(380 4572) 2-15-98E-mail: kanc@tptes.kvo.energy.gov.ua
1962
У січні 1962 року Постановою Ради Міністрів УРСР було затверджено майданчик для будівництва електростанції.
1967
У 1967 році почалося будівництво основних споруд теплової електростанції.
1969
Наприкінці 1969 року державна комісія прийняла у промислову експлуатацію перший енергоблок ТЕС.
1972
У вересні 1972 року було введено в дію останній, шостий енергоблок.
1995
У 1995 році Трипільська ТЕС увійшла до складу створеного Державного підприємства "Центренерго".

Трипільська ТЕС розташована на Дніпровському узбережжі в 45 км південніше Києва, поблизу села Трипілля. Після виведення з експлуатації Чорнобильської АЕС, Трипільська ТЕС з встановленою потужністю 1800 МВт є найбільшим енергогенеруючим об'єктом на території Київської області. Іншими джерелами електроенергії в регіоні є: Київські ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6 потужністю 700 МВт і 500 МВт відповідно, та Дарницька ТЕЦ встановленою потужністю 160 МВт, розташовані у Києві.

Електростанція споруджена у дві черги. Перша черга - 4 дубль-блоки потужністю по 300 МВт. До складу енергоблоку входять двокорпусні прямотокові парові котли ТПП-210А, парові турбіни К-300-240, генератори ТГВ-300 і трансформатори ТДЦ-400000/330.

Друга черга - два моноблоки потужністю по 300 МВт з однокорпусними котлами ТГМП-314, турбінами К-300-240-2, генераторами і трансформаторами аналогічними встановленим на першій черзі.

Головний корпус зведено за універсальним проектом пиловугільної ТЕС з енергоблоками потужністю 300 МВт кожний.

Основним проектним паливом є донецький антрацитовий штиб, що надходить залізницею. Резервне, підсвічувальне паливо - газ, мазут.

До газового господарства належать два газорозподільних пункти видатністю по 320 тис. м3/г та система газопроводів.

Система технічного водопостачання — прямоточна, із забором води з Канівського водосховища. До її складу входять дві насосні станції.

Водопідготовка на ТЕС забезпечує приготування 250 т/год знесоленої води іонообмінним способом для прямоточних котлів.

Від початку експлуатації Трипільська ТЕС виробила понад 367 млрд кВт год. електроенергії та 5,6 млн Гкал теппоенергії.

Працюючи нині у непростих умовах, колектив станції по праву може пишатися, що електростанція продовжує бути однією із найнадійніших та спроможних нести повне електричне навантаження.

Вироблена електроенергія Трипілля надходить, насамперед, на Київщину, Житомирщину та Черкащину.

На Трипільській ТЕС існує потреба у подальшій реконструкції обладнання. На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.09.04 р. №648-р ПАТ "Центренерго" реалізувало проект реконструкції пиловугільного енергоблоку №2 Трипільської ТЕС. Результатом реконструкції стало підвищення показників його ефективності, надійності, безпеки, продовження терміну служби обладнання, а також зниження викидів шкідливих речовин до рівня європейських стандартів.

З 2017 року ПАТ «Центренерго» і Трипільська ТЕС проводять комплекс будівельно-монтажних робіт з технічного переоснащення систем подачі, приготування та спалювання антрацитового палива з переводом котлоагрегатів на використання вугілля марки «Г» і «ДГ». На початок 2019 року на Трипільській ТЕС два енергоблоки (ст. №4, та №3) переведені на спалювання непроектного вугілля газової групи.

Особлива увага на Трипільській ТЕС приділяється питанням зменшення впливу виробничої діяльності на природне навколишнє середовище дивовижної краси районів Київщини. З цією метою на електростанції виконано реконструкцію електрофільтру корпусу 1 «А» енергоблока №1, ККД очищення на якому складає 99%. Суттєвого зниження негативного екологічного впливу технологічного процесу планується досягти за рахунок будівництва в рамках реконструкції енергоблоку №2 повномасштабної установки сіркоочистки з метою зниження концентрації окислів сірки в димових газах та видалення остаточного запилення в рукавних фільтрах. Це перший в Україні проект подібного масштабу. Доведення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря з димовими газами до євронорм дозволить відкрити нову сторінку історії більш екологічної й чистої електростанції.

ТпТЕС постійно веде роботу з використання вторинної сировини - золошлаків - на потреби народного господарства, для підсипання автодоріг, виготовлення будівельних виробів.

За час роботи Трипільської ТЕС виросло чудове місто енергетиків – Українка, де проживає близько 20 тисяч людей.