Більше двох місяців тому на “Центренерго” розпочався період активних трансформацій. Від внутрішньої реорганізації до майбутнього об’єднання з держшахтами — в усіх напрямках ми прагнемо до максимальної ефективності та повної прозорості роботи.
Головний продукт “Центренерго” — це електроенергія. Всі наші показники залежать від того, наскільки налагоджений процес її виробництва та реалізації. Ми практично повністю змінили ринкову стратегію і змогли залучити до торгів безліч нових споживачів. Тепер попит нерідко перевищує пропозицію вдвічі. У чому ж секрет?
Володимир Галущак, член Дирекції ПАТ “Центренерго”
Навіщо була потрібна нова стратегія торгів
Останні місяці в “Центренерго” пройшли під гаслом глобальних змін у роботі компанії. Фінансові результати 2020 року значно покращились порівняно з 2019 роком, але все ж залишилися далекими від ідеалу. До того ж цієї зими всі зусилля щодо виведення підприємства на прибутковий рівень майже зійшли нанівець.
“Центренерго” працювало на повну потужність для балансування енергосистеми, поки приватна теплова генерація та атомні блоки перебували у планових та аварійних ремонтах. Місія була виконана — каскадних відключень вдалося уникнути — але це дорого коштувало. Було спалено все вугілля зі складів, працювали блоки на газу, ціна якого рушила вгору. У підсумку — компанія залишилася без палива і практично без грошей.
Після зміни керівництва “Центренерго” у лютому 2021 року Фонд держмайна, під загальним управлінням якого перебуває компанія, поставив перед нами завдання — максимізувати прибуток.
Практика продажу електроенергії великими партіями і на тривалий термін, хоч і забезпечувала стабільний фінансовий потік, але в цілому себе не виправдала. Більше того, багато гравців на ринку заявляли про бажання купувати електроенергію виробництва “Центренерго”, однак не могли отримати доступ до таких аукціонів просто через відсутність можливості освоїти настільки великі обсяги.
Щоб забезпечити зростання доходів компанії та ефективніше працювати на ринку — ми повністю оновили стратегію торгів.
Як сьогодні працює Центренерго
Насамперед ми вирішили відмовитися від одномоментних продажів величезних обсягів електроенергії. Навпаки — тепер ми продаємо невеликими лотами, а самі аукціони проходять регулярно, часто по кілька разів на тиждень.
Основним майданчиком для торгів стала Українська енергетична біржа. Саме в лютому 2021 року УЕБ прийняла зміни до Регламенту організації та проведення електронного аукціону з продажу електричної енергії. Було обмежено максимальний обсяг продажу лотів за однією позицією від загального обсягу електроенергії, що виставлявся на аукціон — не більше 20% від загального обсягу або 50 МВт. Завдяки цьому покупці отримали можливість купити навіть 1 МВт, запропонувавши за лот максимальну ціну.
Щоб залучити до торгів ще більше покупців, ми знизили поріг гарантійного внеску за участь в аукціонах. Раніше потрібно було внести 25% від вартості ресурсу, зараз це значно менші суми — 3-10% залежно від терміну постачання.
До реалізації нової стратегії ми перейшли на початку березня. Вже за перший місяць роботи за новими правилами ми продали споживачам базовий графік 600 МВт*год на квітень, що підштовхнуло нас до вивчення інших механізмів та варіантів продажу. Отримавши можливість роботи в новому для себе ціновому сегменті, ми вирішили поекспериментувати з ринком довгострокових аукціонів, виставивши на продаж 200 МВт*год з терміном постачання квітень – вересень 2021 року. Результат перевершив очікування — у торгах брало участь безліч компаній і весь обсяг був розпроданий.
Якщо ще в лютому компанія зіткнулася з важкою кризою через відсутність запасів вугілля для виробництва енергії, то завдяки успішним продажам у березні ми отримали необхідні кошти для закупівлі сировини. Таким чином, нова фінансова стратегія почала себе виправдовувати вже на перших етапах роботи.
Розуміючи, що “Центренерго” забезпечено вугіллям на цей рік і постачання відбуватимуться в необхідних обсягах без зривів, ми обрали стратегію довгострокових продажів. Можливість забезпечити стабільні постачання електроенергії на тривалому проміжку часу є одним із наших конкурентних переваг, яке слід використовувати повною мірою.
Таким чином на ринку двосторонніх договорів ми плануємо продавати до 90% виробленої електроенергії, а решту 10% виставляти на ринку «на добу вперед» та внутрішньодобовому ринку. Короткостроковими продажами ми лише коригуємо свою виробничу місячну програму.
Нова ніша ринку
Перегляд стратегії “Центренерго” викликав великий інтерес у потенційних покупців електроенергії. Попит перевищує нашу пропозицію майже вдвічі. В аукціонах нерідко беруть участь більше 10 компаній, і відразу кілька з них у підсумку купує невеликі лоти електроенергії.
В аукціонах немає обмежень для участі — будь-який електропостачальник може купити ресурс для власних потреб або для перепродажу кінцевим споживачам.
Але ми бачимо, що багато з них — це виробничі підприємства, які купують електрику для покриття власних витрат, а не перепродажу. Раніше у них не було можливості купити електроенергію безпосередньо у виробників, великі обсяги були їм не потрібні і не цікаві. Але тепер — коли ми виставляємо на продаж маленькі лоти — такі компанії охоче відмовляються від роботи з посередниками і самі забезпечують себе ресурсом.
Продаючи електроенергію за довгостроковими договорами, ми гарантовано формуємо собі виробничу програму на 3 квартал. Велика частина вироблених обсягів вже продана. Це дозволяє захиститися від цінових коливань, а висока конкуренція на торгах УЕБ гарантує формування справедливих цін і забезпечує високі доходи компанії.
Оскільки обраний шлях біржової торгівлі себе виправдав — ми вирішили поглибити нашу співпрацю з Українською енергетичною біржею. На початку травня ми підписали меморандум, мета якого — зробити нашу роботу ще прозорішою та ще краще розуміти і задовольняти потреби учасників ринку.
У меморандумі також представлений графік найближчих аукціонів “Центренерго”, на яких буде представлено ресурс червня — вересня. Гарантійний внесок — 3% — значно нижчий, ніж у наших конкурентів. Запрошуємо до участі всіх бажаючих!
Володимир Галущак, член Дирекції ПАТ “Центренерго”