ПУБЛІКАЦІЇ

Центренерго: як працювати без корупції та без Роттердам плюс

Олександр Корчинський,
Виконуючий обов’язки генерального директора ПАТ “Центренерго”


Ринкові ціни на електроенергію та умови закупівлі вугілля в Україні.

З 10 липня 2020 року почав діяти оперативний контракт між ПАТ Центренерго і компанією ДТЕК на постачання 300 тис. тонн вугілля. Укладення такого договору стало кроком, який дозволив покращити ситуацію у вугільній галузі України та відновити роботу кількох шахт. Однак тепер, коли тактичні цілі досягнуто, необхідно зважено та всебічно проаналізувати чинну короткострокову угоду, щоб подальша стратегічна співпраця Центренерго і ДТЕК велася виключно в інтересах держави, виключаючи фінансові ризики та невиправдані витрати для державної компанії.

Про ціноутворення

Одним із найвагоміших питань угоди є модель ціноутворення. Під час наради в міністерстві енергетики, ще до розгляду умов контракту з ДТЕК, я запропонував звернути увагу на можливість прирівнювання ціни українського вугілля до імпортного біржового паритету. Що дає така модель? Вона дозволяє побачити ринкову ціну на певний ресурс, а не орієнтуватися на пропозицію одного виробника.

Головною вимогою Центренерго в цьому випадку є справедливе визначення витрат на транспортування вугілля. Незважаючи на прив’язку до цін на іноземних ринках, при постачанні має враховуватися виключно ціна фізичного перевезення ресурсу до складів Центренерго. Нарахування певного віртуального транспортування з інших країн не може застосовуватися до видобутого вугілля в Україні. Це ключова позиція.

У свою чергу компанія ДТЕК запропонувала модель ціноутворення за так званою формулою Роттердам плюс, що повністю спотворює суть прив’язки до цін на зовнішніх ринках. «Плюс» у даній формулі — це витрати на транспортування. Справа в тому, що враховуються не реальні витрати на доставку від української шахти, а віртуальні — з порту Роттердам у Нідерландах.

Зараз ціна вугілля за контрактом з ДТЕК — 1650 грн за 1 тонну — прийнятна і відповідає інтересам держпідприємства. З огляду на довгострокові ризики вона не може слугувати основою для подальшої співпраці з ДТЕК. Саме тому було прийнято рішення про укладення угоди строком на два місяці, що відповідає інтересам Центренерго. Якщо ж умови контракту з ДТЕК не відповідають стратегічним цілям підприємства і держави або загрожують збитками для Центренерго — ми їх переглянемо.

Про собівартість електроенергії

Через падіння цін на природний газ робота на вугіллі означає додаткові витрати для теплових електростанцій. Якщо розрахувати вартість вугілля, яка відповідала б витратам на використання газу для виробництва однакової кількості енергії, 1 тонна вугілля повинна коштувати близько 1490 грн.

Співпраця з державними вугільними підприємствами — це питання соціальної відповідальності, а не фінансів. І Центренерго готова реалізовувати державну політику в цьому напрямку, беручи на себе зобов’язання перед працівниками галузі. Але факт у тому, що виконувати таку місію неможливо без економічних втрат.

На сьогодні у Центренерго достатньо обігових коштів. Головна причина — суттєве падіння цін на електроенергію. У середньому за цей місяць ринкова ціна на електроенергію була на чверть менша за собівартість її виробництва з вугілля державних шахт, що закуповується за 1950 грн за 1 тонну. Закупівля вугілля за такою ціною без прив’язки до імпортного паритету, як це робиться у випадку з ДТЕК, економить державному бюджету мільярди гривень дотацій вугільних шахт.

Знизити витрати на виробництво електроенергії також дозволяє робота в комбінованому режимі, тобто з частковим використанням газу в періоди його низької вартості. Так, вартість електроенергії при використанні виключно вугілля складає близько 1,6 грн за 1 кВт-год, а періодичне підключення газових блоків дозволяє знизити її до 1,4 грн. Однак це все одно вище за середні ринкові ціни в липні.

Для продовження роботи без можливості компенсації витрат на виробництво, щоб гарантувати фінансову стійкість та платоспроможність компанії, Центренерго потребує залучення додаткових обігових коштів. Ми ведемо переговори з державними банками та розраховуємо на підтримку з боку вищих представників влади, зокрема міністерства енергетики.

Працюємо далі

Центренерго постійно повинна балансувати між фінансовими та соціальними викликами. З одного боку, собівартість видобутку вугілля висока, і його використання підвищує витрати підприємства порівняно з роботою на газі. З іншого боку, життя кількох тисяч працівників вугільних шахт та їхніх сімей залежить від поставок вугілля на теплові електростанції.

Центренерго купує і продовжить закуповувати вугілля газової групи виключно на українських шахтах — це принципове та незмінне рішення, що відповідає інтересам держави. Ми єдині підтримуємо економіку українських шахт і водночас вимагаємо справедливого ціноутворення на вугілля. Це наша позиція.

Водночас питання про те, що в довгостроковій перспективі робити з вугільною промисловістю і цінами на електроенергію, є глобальним і вимагає комплексного вирішення. Відповідь на нього не можна знайти в офісі енергогенеруючої компанії. Це площина рішень, що приймаються у високих державних кабінетах.

Зараз за оперативним контрактом між Центренерго і ДТЕК іде відпрацювання економічних та технічних параметрів. Після відповідного аналізу буде розроблено новий стратегічний контракт. Його прийняття буде неможливим без вирішення ключових питань — вироблення справедливої та ринкової формули ціноутворення і відкриття кредитної лінії для отримання обігових коштів. Центренерго і я особисто сподіваємося на підтримку з боку фінансових інститутів та органів влади.

Редактор: Тетяна Буденко

«Новий час»

Закрити пошук